53.Chłopak,który chciał zacząć od nowa-Kirsty Moseley


Polski tytuł: Chłopak,który chciał zacząć od nowa
Tytuł oryginału: Fighting to Be Free
Autor: Kirsty Moseley
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Liczba stron: 384
Ocena: 8/10

Poznali się w nocnym klubie.

Jamie chce zmienić swoje życie i zerwać z nieciekawą przeszłością.Nie potrzebuje komplikacji i nie szuka problemów.

Ellie kończy szkołę,niedawno rozstała się z chłopakiem.Chce być wolna.Nie sądziła, że tego wieczoru jedno przypadkowe spotkanie odmieni jej życie...

Obydwoje chcą podróżować i realizować marzenia.Jednak decyzje podjęte w przeszłości nie dają o sobie zapomnieć.Niektórych prawd nie można jednak ukrywać w nieskończoność …

Czasami zdarza się,że historie nie kończą się szczęśliwie....

Podczas czytania książki miałam różne uczucia wobec postaci,które zmieniały się z każdą,kolejno przewracaną stroną.Początkowo byli szablonowi,potem stawali się bardziej ludzcy(mniej idealni),dlatego mogliśmy lepiej zrozumieć ich działania.Jamie już na początku zdobył moją sympatię,był wrażliwy,czasami niepewny siebie i nie starał się pozować na ważniaka.Podejmował niekiedy decyzje,za które miałam ochotę potrząsnąć nim,aby się opamiętał.Jeśli chodzi o Ellie to na początku nie polubiłam jej,gdyż wydawała mi się być zbyt idealną bohaterką.Potem jednak,kiedy poznałam pewne fakty z jej życia,zobaczyłam ją w innym świetle i mój stosunek do niej uległ zmianie.Po skończeniu książki myślę,że mogłaby być dobrą przyjaciółką.Chętnie poznałabym losy bohaterów drugoplanowych,gdyż niektórych z nich polubiłam i cieszę się,że pojawili się w książce więcej niż jeden raz.

Początek książki był interesujący,przyciągał uwagę.Są tam zawarte przemyślenia,rozterki, których każdy z nas w życiu doświadczył.Zachęcał także do dalszego czytania.Potem  miałam wrażenie,że historia została zdominowana przez wątek romantyczny.Książka przesłała mnie interesować,na szczęście po pewnym czasie autorka bardziej skupiła się na akcji,przeszłości i rozterkach bohaterów.Dzięki temu powieść stała się wciągająca.Pisarka nakreśla ,,mroczny”,kryminalny świat,który nie został przedstawiony w sposób powierzchowny.

Książka pokazuje jak trudno przychodzi nam umiejętność wybaczania sobie samemu popełnionych błędów lub pogodzenia się z wydarzeniami,na które nie mieliśmy wpływu.Także sposób,w jaki postrzegamy miłość wpływa na trwanie w różnych związkach.Powieść ukazuje,że nikogo nie powinno się osądzać,dopóki nie pozna się w całości jego historii oraz,że każdy zasługuje w życiu na drugą szansę.Przedstawia jak wielki wpływ na postrzeganie samego siebie ma rodzina i,że często z powodu emocji nie potrafimy obiektywnie spojrzeć na niektóre sprawy.Życie każdemu rzuca kłody pod nogi,ale po upadku należy się podnieść mimo wszystko i pchać do przodu.Powieść pokazuje,że każdy w życiu potrzebuje odnaleźć coś,dzięki czemu będzie miał powód do wstawania codziennie z łóżka i stawienia czoła światu.

Pisarka ma umiejętność budowania nagłego napięcia,ale niestety nie utrzymuje się ono tak długo jakby chciała,przez co książka nie była cały czas intrygująca. Powieść nie jest ,,cukierkowa”,(choć niektóre momenty takie były),autorka postanowiła pójść w trochę inny klimat.Czytając ostatnie strony serce biło mi trochę szybciej z emocji,a łzy szczypały w oczach,gdyż powiem Wam,że takiego zakończenia książki nie brałam pod uwagę.

Szata graficzna książki jest ładna,choć postacie na okładce mogłyby bardziej przypominać z wyglądu te z historii.Nasza okładka podoba mi się bardziej niż oryginalna.

,,Chłopak,który chciał zacząć od nowa”jest jak biała tablica,po której można pisać np.pisakami.Po jej zmazaniu  pozostają jednak ślady z przeszłości. To dobra powieść,która ogrzeje i zmiękczy serce  czytelnika,choć nie jest pozbawiona drobnych niedociągnięć.Warto dać jej szansę,aby się przekonać czy naprawdę każdy w swoim życiu znajdzie szczęśliwe zakończenie.

Za możliwość poznania historii Jamiego i Ellie,dziękuję Wydawnictwu HarperCollins!

9 Komentarze:

 1. Książka nie jest zła, ale nie powaliła mnie na kolana. Szkoda, bo zapowiadało się ciekawiej :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Poprzednia książka autorki mi się podobała, jednak nie zachwyciła mnie do końca. Mimo to chętnie sięgnę i po tą :)
  Pozdrawiam!
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dać jej szanse :) Bohaterowie są tutaj fajni ;)

   Usuń
 3. "Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno" było tragiczne, więc autorka skutecznie zniechęciła mnie do siebie. Nie planuję przeczytać jej kolejnych książek.

  Dwie strony książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Mnie się podobała ta książka.Myślę,że wszystko zależy od naszych oczekiwań :)

   Usuń
 4. Zapowiada się fajnie! Zapraszam do mnie http://deecara.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. W sumie to do książki jakoś mocno mnie nie ciągnie, ale może kiedyś bym ją sobie przeczytała :D
  Nie mam nic przeciwko dominującemu wątkowi miłosnemu :D Dobrze jednak, że nie zawsze jest na przedzie, że akcja i rozterki bohaterów też mają tu swoje miejsce ^_^
  I emocjonujący koniec bardzo przekonuje :D
  Kiedyś przeczytam xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj mi tylko znać,a chętnie Ci ją pożyczę w wakacje ;)

   Usuń

 

Zostań ze mną na dłużej :)